Optická třídička na sušené a mražené ovoce

Sušené ovoce, zmražené ovoce, zmražená zelenina a ořechy přestavují při ručním třídění podle kvality určitý problém. Pracovníci v takových provozech s manuálním tříděním potřebují nejen osobní ochranné pomůcky pro chladné prostředí, ale kvůli malé velikosti tříděných produktů je zapotřebí také vyšší počet třídicích pracovníků, kteří by rozpoznali vady, což ovšem snižuje maximální produkční kapacitu. Systém navržený přímo pro tyto produkty založený na optickém třídění může výrazně snížit náklady na zaměstnance a zvýšit produktivitu linky, a zároveň s tím také zvýšit kvalitu produktů.

Gravitační dodeka-chromatická optická třídička pro sušené a mražené ovoce a zeleninu

Systém Dryce od společnosti Raytec byl navržen speciálně pro co nejkvalitnější třídění sušeného a mraženého ovoce a zeleniny.

Systém Dryce využívá gravitačního oboustranného sledovacího systému a zajišťuje tak kontrolu 100 % povrchu produktu. Dodeka-chromatický optický systém využívá technologii blízké infračervené spektroskopie (NIR) a vizuální analýzu barev. Mezi další vestavěné technologie patří analýza obsahu chlorofylu, průsvitnosti a tvaru. Lze jí detekovat shnilý produkt a cizorodá tělesa, i když mají stejnou barvu jako přijatelný produkt.

Analýza stopek umožňuje odstranit stonky, stopky, dráty a další tenké předměty v produktovém proudu, čímž se zlepšuje výsledná kvalita.

Systém Dryce je k dispozici ve dvou konfiguracích – jedna s šířkou sledovacího pole 600 mm a 96 třídicími ventily a druhá se šířkou sledovacího pole 1200 mm a 192 třídicími ventily. Oba modely jsou k dispozici i s trojcestným třídicím systémem, díky kterému třídička dokáže rozlišit nepřijatelné vady od produktů spadajících do druhé jakosti, čímž se snižuje objem odpadu.

Stroj byl navržen dle zásad ultračistého designu, což zaručuje rychlou a snadnou hygienickou údržbu. Třídička má robustní konstrukci, díky které se minimalizuje doba odstávky a zaručuje se tak nepřetržitý třísměnný provoz.

Díky uživatelsky příjemnému softwaru a rozhraní HMI jsou obsluha stroje i jeho nastavení velmi jednoduché.

PŘÍNOS PRO VÁS

  • Ve srovnání s ručním tříděním může ušetřit až 100 % nákladů na pracovní sílu
  • Nepřetržitý provoz díky robustní a nízkoúdržbové konstrukci
  • Doplňkový trojcestný třídicí systém umožňuje vytřídit i produkty druhé jakosti a snižuje se tak celkové množství odpadu
  • Lze detekovat vady a cizorodá tělesa, i když mají stejnou barvu jako dobrý produkt.
  • Ultračisté konstrukční řešení znamená jednoduchou a rychlou obsluhu při zachování hygienických požadavků

Raytec Vision SpA je italský výrobce inspekčních strojů pro potravinářský průmysl. Společnost se specializuje na optickou, vizuální a rentgenovou kontrolu.